Ką turėtumėte žinoti apie automobilio amortizatorius?

 

Kiekvienas vairuotojas turėdamas savo asmeninį automobilį turi juo nuolat rūpintis. Išvengti gedimų tiesiog neįmanoma, nes automobilis natūraliai dėvisi. Kai kuriais atvejais be mechanikų pagalbos neapsieiname, tačiau kai kurių didesnių gedimų galime išvengti turėdami bent minimalių žinių apie automobilius ir jų dalis. Kuo daugiau žinome apie automobilius ir kaip jie veikia, tuo lengviau mums patiems suprasti apie jų gedimus ir taisymus.

 

Kas yra amortizatoriai ir kokia jų funkcija?

 

Amortizatorius – tai prietaisas jūsų automobilio viduje, vienas iš pakabos elementų. Pakabos sistemoje taip pat yra ratai ir padangos bei pakabos spyruoklės. Būtent amortizatorių funkcija yra sugerti ir sumažinti juntamus automobilio smūgius su danga. Pavyzdžiui, kai važiuojate nelygiu asfaltu arba per greičio mažinimo kalnelius.

 

Dar viena šios automobilių dalies funkcija yra užtikrinti transporto priemonės sukibimą su kelio danga.  Kai vairuojame, automobilio pakabos elementai absorbuoja visus kelio nelygumus. Jeigu automobilis amortizatorių neturėtų, dėl per didelio pakabos virpėjimo, kuris nėra slopinamas, padangos gali atitrūkti nuo kelio dangos ir taip sukelti pavojingą situaciją.

 

Ženklai, pranešantys apie amortizatorių nusidėvėjimą

 

Keli įspėjantys ženklai gali jums pranešti, kad amortizatoriai jau yra pakankamai nusidėvėję, važiuoti jau pavojinga, todėl turėtų būti pakeisti.

 

  • Pailgėjęs stabdymo kelias. Jeigu stabdydami jaučiate, kaip jūsų automobilis kratosi arba palinksta į priekį, problema gali būti jūsų amortizatoriuose.
  • Sunkus automobilio suvaldymas. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį ar nepasunkėjo automobilio valdymas posūkiuose važiuojant įprastu greičiu. Važiuodami drėgnu arba apsnigtu keliu taip pat galite pajusti, kad automobilis sunkiau valdomas nei įprastai.
  • Automobilio drebėjimas. Jeigu važiuodami lygiu keliu jaučiate drebėjimą, nedelsdami patikrinkite automobilio amortizatorių.

 

Amortizatorių nusidėvėjimas vyksta palaipsniui, todėl vairuotojui gali būti sunku pastebėti skirtumą tarp naujų ir nusidėvėjusių. Laikui bėgant vairuotojas prisitaiko prie mažesnio judesių slopinimo, sunkesnio transporto priemonės suvaldymo ir vairuoja atsargiau, nesuprasdamas, kad amortizatoriai jau visai nusidėvėję.

 

Reikia nepamiršti, kad dėl susidėvėjusių amortizatorių žymiai greičiau susidėvi padangos ir kitos automobilio dalys. Dėl juntamų didesnių smūgių, automobilio kratymosi patogumas važiuojant automobiliu sumažėja tiek vairuotojui, tiek keleiviams. Saugumas taip pat priklauso nuo automobilio amortizatorių būklės, todėl svarbu ją stebėti, o amortizatoriams nusidėvėjus – juos pakeisti.